Genom folkskolan fick hon som 10-åring en gratis badbiljett till det kända Strömbadet. Där upptäcktes hennes talang av Stockholms Kappsimningsklubb (SKK), se utdrag fr deras tidning.
I Stockholms-OS 1912 blev hon Sveriges första kvinnliga guldmedaljör.
Innan sitt stora genombrott försörjde hon sig som kontorsbiträde på veckotidningen Såningsmannen.
Under OS-sommaren 1912 blev Greta kär i den svensk-amerikanske simhopparen Ernst Brandsten. År 1914 valde hon att följa sitt hjärta och emigrera till USA där paret gifte sig. I USA blev de båda mycket framgångsrika instruktörer och simhoppscoacher vid Stanford-universitetet i Kalifornien. Tillsammans anses de ha lagt grunden för USA:s mångåriga dominans inom internationellt simhopp.
2023 bestämde sig SCIF för att Gretas historia givetvis måste få leva vidare. Jens Lind, vår eminente skapare av idrottsdokumentärer, hade redan gjort en sådan om Guld-Greta.
Nu var det vår tur att se till att Greta fick en skulptur på en vacker plats i Stockholm. Uppdraget gick till Peter Linde, erkänd skulptör, och han tog sig an uppdraget med stor energi. Många timmar i ateljén är avklarade och nu är hon äntligen färdig.
Vi hoppas få se så många som möjligt vid Djurgårdsbrunnsviken, nedanför Villa Källhagen, på måndag 8/6 kl 14.00 då Guld-Gretas skulptur invigs av Kronprinsessan Victoria.
Gretas resa från Peter Lindes tankar till en färdig skulptur har förstås dokumenterats av Jens och inom kort så presenteras den filmen på vår hemsida. I avvaktan på den kan ni se ett smakprov på uppsättningen av Greta på plats, den gjordes igår.




