Prinsens plakett

Prinsens Plakett tilldelas personer som genom värdefulla insatser som idrottsledare har fört idrottsrörelsen framåt. Priset instiftades 1948 av SCIF till minne av föreningens ordförande 1933-47, prins Gustaf Adolf, far till nuvarande beskyddare, kung Carl XVI Gustaf.

Prinsens Plakett delas traditionsenligt ut i samband med styrelsens höstmiddag. Plaketten – skulpterad av Gösta Carell efter teckning av Nils Melander – bär prinsens devis, ”Rak var din väg, rak som klingan i din hand.”

Mottagare 2023

Prinsens Plakett 2023 utdelades till en mycket välförtjänt idrottsledare: Roger Johansson.

Tidigare mottagare

Kungligheter

ÅrMottagareKommentar
1987HM Konung Carl XVI GustafSpecialplakett
1982HKH Prins Bertil
1948HM Konung Gustaf V
1948HKH Kronprins Gustaf Adolf
1948Prinsessan Sibylla
1948HKH Prins Bertil
1948Greve Folke Bernadotte af WisbergPostumt

Aktiva

ÅrNamnOrtIdrottMästerskap
1961Sonja Edström-RuthströmLuleåSkidorOS 1960
1961Irma JohanssonUmeåSkidorOS 1960
1961Klas LestanderArjeplogSkidskytteOS 1960
1961Sven-Olof SjödeliusNyköpingKanotOS 1960
1961Britt StrandbergEdsbynSkidorOS 1960
1957Folke BohlinGöteborgSeglingOS 1956
1957Henri S:t CyrKristianstadRidsportOS 1956
1957Sigge EricssonÖstersundSkridskoOS 1956
1957Sixten JernbergLimaSkidorOS 1956
1957Petrus KastenmanSkövdeRidsportOS 1956
1957Lasse ThörnStockholmSeglingOS 1956
1952Olle AnderbergEskilstunaBrottningOS 1952
1952Hans von Blixen-FineckeSkövdeRidsportOS 1952
1952Lars HallKarlskronaMod femkampOS 1952
1952John MikaelssonStockholmGångOS 1952
1948FotbollslandslagetFotbollOS 1948
1948Henry ErikssonGävleFriidrottOS 1948
1948Gert FredrikssonNyköpingKanotOS 1948
1948William GrutStockholmMod femkampOS 1948
1948Nils KarlssonMoraSkidorOS 1948
1948Åke SeyffarthStockholmSkridskoOS 1948

Ledare

ÅrNamnOrt
2021Rikard GripKarlstad
2020Olle DahlinKarlstad
2019Walter RönmarkSundsvall
2018Malin Eggertz ForsmarkHöllviken
2018Björn ErikssonStockholm
2017Lars LiljegrenLidingö
2016Anders BorgströmKarlstad
2016Lena Wallin-KantzyStockholm
2015Karin Mattsson WeijberStockholm
2015Anders OlssonStockholm
2014Hans SvenssonLyckeby
2013Bettan AnderssonGöteborg
2013Dennis AnderssonGöteborg
2012Rajne SöderbergVellinge
2011Hans HellquistStockholm
2011Lars LagerbäckSolna
2010Bengt-Åke GustafssonKarlskoga
2010Lennart KarlbergGnesta
2009Dialy Mory DiabatéMalmö
2009Wolfgang PichlerRuhpolding, Tyskland
2008Gunnar LarssonGöteborg
2008Björn RosengrenStockholm
2008Bengt ÅgrenUpplands Väsby
2007Carl-Axel HageskogVäxjö
2007Gunilla LindbergUpplands Väsby
2007Bengt WallinÄlta
2006Nils BergströmEskilstuna
2006Tommy SöderbergHässelby
2005Ulf KarlssonKarlstad
2005Carin Nilsson-GreenHelsingborg
2005Bo TovlandStockholm
2005Toivo ÖhmanTyresö
2004Margareta BönströmStockholm
2004Susanne ErlandssonHaverdal
2004Åke LindegarthGöteborg
2003Ulrika KnapeKarlskoga
2003Hans LindströmStigtomta
2003Bengt SeveliusDalarö
2002Per BergströmStockholm
2002Lars-Åke LagrellVäxjö
2002Ulf LönnqvistTyresö
2001Rickard FagerlundSödertälje
2001Stig NilssonHalmstad
2001Carl-Gustav TollemarStockholm
2001Lars WassUppsala
2000Hans ChrunakStockholm
2000Sven-Göran ErikssonRom/London
2000Stig A JönssonAlingsås/Lerum
2000Wolf LybergStockholm
1999Gösta GärdinStockholm
1999Erik TobéUppsala
1998Nils LiedholmCuccaro, Italien
1997Juan Antonio Samaranch (IOK)Barcelona, SPA
1997Lennart JohanssonStockholm
1997Stina LjunggrenLidingö
1997Arne LjungqvistEnebyberg
1996Carl-Gustav AnderbergStockholm
1995Arne ArgusLinköping
1995Inga LöwdinUppsala
1994Kjell GlennertKarlstad
1994Tommy SvenssonVäxjö
1993Orvar BergmarkÖrebro
1992Sixten BorgSollentuna
1992Sven LindvallMalmö
1991Matts CarlgrenJärna
1991Leif CarlssonStockholm
1991Gunnar EricssonMölle
1991Conny EvenssonKarlstad
1990Bengt JohanssonHalmstad
1990Lennart NymanStockholm
1989Arne BergströmNorrköping
1989Karl FrithiofsonEllös
1988Erik ExtergrenStockholm
1988Anders KristianssonStockholm
1987Sigge BergmanRättvik
1987Bertil NordenfeltStockholm
1987Birger SandbergStockholm
1987Curt WadmarkLund
1986Rolf LjungqvistStockholm
1986Hans OlssonUppsala
1986Sven ThofeltDjursholm
1985Nils KarlssonMora
1985Stefan LindebergNyköping
1984Bo BengtsonStockholm
1984Paul HögbergLidingö
1984Åke JönssonÖstersund
1983Tore G BroddStockholm
1983Anders LindstedtStockholm
1982Stig SvenssonVäxjö
1981Håkan SundinFalun
1980Sven von HolstFalun
1979Carl-Gustav BriandtLidingö
1978Georg EricsonÅby
1978Ernst IdlaStockholm
1977Fancesco GarganoLund
1977Béla RerrichStockholm
1976Malcolm MurrayStockholm
1973Gunnel WeinåsGöteborg
1973Lars-Erik WeinåsGöteborg
1961Birger BuhreMalmö
1961Gustaf DyrssenStockholm
1956Gustaf ThordénUddevalla
1955Tor WibomStockholm
1952Erik LindénÖrebro
1950Einar RåbergStockholm
1949Clarence von RosenStockholm
1948Gösta CarellStockholm
1948Sixtus JanssonUppsala
1948Nils MelanderStockholm
1948Robert OksaStockholm