Nu är Stina Ljunggrens bro invigd

Idrottsprofiler

En strålande vinterdag fick vara kuliss till invigningen av Stina Ljunggrens bro. Den korsar Lidingövägen och är en förbindelse till GIH. En utmärkt plats för att hedra en fantastisk idrottsledare.

Lena Wallin Kantzy, Anne Gilbert och Per Nilsson

På plats var bl.a. initiativtagarna, Lars Epstein och Per Nilsson men även Stinas dotter Anna Gilbert liksom SOK:s ordförande Hans von Uthmann med flera.

Det är tack vare Lars Epstein, tidigare journalist på Dagens Nyheter, som bron fått sitt namn. Han ansökte till Stadsbyggnadsnämnden om att bron skulle få heta Stina Ljunggrens bro. Ett av skälen till ansökan var att det finns få platser i Stockholm namngivna åt framträdande kvinnor i staden. Stina är sannerligen en person som verkligen är värd denna uppmärksamhet.

Stina undervisade och arbetade på GIH under åren 1955-1989. Hon var dess högsta chef under 12 år. Under den perioden var hon också med i både SOK´s styrelse och Riksidrottsstyrelsen. Stina avled 2017 i en ålder av 92 år.

I SCIF har Stina spelat en stor roll med ett idogt styrelse- och FU-arbete. 1997 tilldelades hon Prinsens Plakett tillsammans med en annan stor ledare, Arne Ljungqvist. Hon har också fått föreningens förtjänstmedalj i guld.

– Stina Ljunggren var rektor på högskolan när jag gick där, säger GIH:s nuvarande rektor och SCIF:s styrelseledamot, Per Nilsson. GIH var på denna tid en del av Lärarhögskolan i Stockholm. Något som Stina inte ansåg vara tillräckligt och hon arbetade för att det skulle bli en fristående högskola, vilket det blev 1992.

Nedan finns två korta videos från invigningen. Som kuriosa kan nämnas att vi också fick höra en fanfar komponerad enkom till Stinas ära av en lärare från närbelägna Musikhögskolan.

Föregående artikel

Skidskyttet tar åter plats på Stadion

Nästa artikel

Kan den yttre miljön göra att fysisk aktivitet känns lättare?

Relaterad inlägg

Walk of Fame – söndagen är räddad!

Idrottsprofiler, Walk of Fame

Jens möter Ron Clarke

Idrottshistoria, Idrottsprofiler

Ron Clarke såg Pelé, sen blev det världsrekord och snart Walk of Fame

Idrottsprofiler, Walk of Fame

SCIF gratulerar fantastiska Arne, 95!

Idrottsprofiler