Professorn i idrottsmedicin vid Karolinska institutet tillika före detta styrelseledamoten i SCIF och ordförande i vår forskningskommitté, Per Renström, lanserar en ny utgåva av ”Skador inom idrotten/Sports Injuries”.
Pers kunskap om idrottsmedicin är oändlig. Han tog sin medicine kandidat examen vid Göteborgs Universitet redan 1972 och har sedan haft en lång karriär med många uppdrag. 1997 började Per som professor på KI och är sedan 2007 professor emeritus.
Kunskaperna sprids genom ett otal vetenskapliga artiklar, 350, och 18 böcker. Den nu nyutgivna boken ”Injuries in Sport” skriven tillsammans med Lars Peterson är en internationell ”bestseller”. Första upplagan kom 1977, alltså för 47 år sedan. Den har givits ut på 14 olika språk.
Förutom kliniskt arbete och forskning så har Per haft många uppdrag inom IOC, men också i svensk idrott. Han var huvudansvarig läkare i fotbollsförbundet 2008-2017.

Den nya utgåvan lanserades officiellt den 25 januari och finns att köpa för alla intresserade. Länk till beställning.
SCIF har och har haft många namnkunniga och kompetenta ledamöter, Per är en sådan. Här ses han tillsammans med SCIF:s f.d. ordförande, Ulf Lönnqvist, på Riksidrottsmötet 2007.

Foto: Björn Tilly, Bildbyrån




