Tidigare OS-meriter för laget är silver i Turin, Italien, 2006 och brons i Salt Lake City, USA, 2002. Förutom två medaljer så har laget varit fyra.
I Turin blev Damkronorna (namnbyte 2025 till Tre Kronor Dam) historiska. De slog de då regerande världsmästarinnorna USA (som vunnit mot Sverige i 26 matcher i rad) i semifinalen efter straffslag, och därigenom blev det första landslaget som vann mot ett nordamerikanskt landslag såväl som det första landslaget utom Kanada och USA som nått final. Man blev emellertid slagna i finalen med 4–1 av de regerande olympiska mästarinnorna Kanada. I det laget spelade Erika Holst, 327 landskamper, som tar över uppdraget som förbundskapten från Ulf Lundberg inför säsongen 26/27.
I senaste OS i Peking nådde man kvartsfinal (8:a) och åkte ut mot Kanada.
Tre Kronor dam går in i turneringen den 5 februari mot Tyskland. Därefter väntar Italien, Frankrike och Japan i gruppspelet.

En av spelarna är Anna Kjellbin som gick ut JB gymnasiet i Linköping och fick sin Idrottssköld 2013. Anna spelar nu för Toronto Sceptres och kommer att spela sitt andra OS.
Övriga spelare:
Jessica Adolfsson, Borgarskolan, Gävle, 2017
SDE HF
Mira Hallin, Nolaskolan, Örnsköldsvik, 2025
MoDo Hockey
Ebba Hedqvist, Nolaskolan, Örnsköldsvik, 2025
MoDo Hockey
Sara Hjalmarsson, Solna gymnasium, 2017
Toronto Sceptres
Ebba Svensson-Träff, Linköpng, 2023
Linköping HC
Hanna Thuvik, Polhemsskolan, Gävle, 2021
Brynäs IF




