Förvaltningsutskottet välkomnade Doris och Patrik

Möten, SCIF

På måndagseftermiddagen samlades Förvaltningsutskottet, FU , till årets första sammanträde. Det brukar bli cirka 10 möten om året.

Det nya för i år är att det är första gången på 20 år som Kerstin Bodin inte var med och för Åke Jönsson handlade det om 14 år.

Doris och Patrik är mycket erfarna ledare både civilt och i idrotten. De valdes in i SCIFs styrelse 2007 respektive 2025. Vi säger förstås välkomna till bägge!

Gårdagens möte fokuserade på planering av verksamheten det kommande året. De olika kommittéerna har lagt sin verksamhetsplanering och budget och nu gäller det att genomföra allt. Senvåren blir som vanligt intensiv, speciellt den första helgen i maj. Den inleds 2 maj med en Nätverksträff för idrottshistoriska sällskap pch museer. På söndagen blir det FU-möte och en styrelsemiddag. Dagen efter så genomför styrelsen sitt stora vårmöte.

Årsmötet eller som det heter O.A.S genomförs med start 17.30 i Stockholm. Efter mötet så blir det förhoppningsvis ett trevligt inslag med någon idrottskulturpersonlighet.

I övrigt så rapporterade skattmästare Bergqvist som vanligt föredömligt om föreningens ekonomi. Just nu finns det lite orosmoln på himlen föranlett av det världspolitiska läget men allt är under kontroll.

Föregående artikel

SCIF:s kommunikation – så här tyckte medlemmarna

Nästa artikel

Thomas Eklund, Örebro, vårdar idrottshistorien

Relaterad inlägg

SCIF gillar att få besök

Aktuella idrottsfrågor, SCIF

Tre intensiva dagar toppades med Andreasson och Niva

Möten, SCIF, Stipendium för Idrottslig kulturgestaltning, Utmärkelser

Idrottshistoriska entusiaster samlades på Stadion

Idrottshistoria, SCIF

Kallelse och anmälan till O.A.S. och prisutdelning Andreasson/Niva

Möten, SCIF, Stipendium för Idrottslig kulturgestaltning