10 000-timmarsteorin säger att man kan bli expert på nästan vad som helst genom 10 000 timmars dedikerad övning, men det är en förenkling av forskningen, som betonar att det krävs kvalitativ, medveten och utmanande träning, inte bara timmar. Allt detta stämmer in på Kerstin som under sina 31 år i föreningens styrelse säkerligen lagt 10 000 timmar på möten men framförallt på att vara föreningens sekreterare. I snitt skulle det innebära drygt 6 timmar/vecka under alla år. Allt hon åstadkommit har varit av hög kvalité.
Dessutom har Kerstin säkerligen tidigare lagt lika många timmar på sin idrott pistolskytte där hon bland annat tagit 2 VM-guld, 1 EM, 5 NM och 17 SM. Kerstin har också varit förbundsordförande samt haft olika internationella uppdrag.
Efter skyttekarriären fortsatte hon i SCIF med samma precision i allt. Inga förhastade avfyrningar utan lugnt och metodiskt har Kerstin avlossat det ena protokollet efter det andra. Hon är en formuleringarnas mästare och texterna har alltid landat mitt i prick, utan minsta darr på tangentfingret.
Kerstin har också varit till stor hjälp vid otaliga möten då hon har fungerat som arkivarie. Med stor precision har hon tagit fram rätt dokument som kan bekräfta, avfärda eller korrigera det som diskuterats i förvaltningsutskottet eller styrelsen. Det är inte enbart som sekreterare Kerstin fyllt en stor roll. Hennes omtänksamhet, sociala förmåga, alltid med ett leende på läpparna har gjort Kerstin till en omtyckt person i utanför SCIF.
Som ni läsare förstår så är det ett beundransvärt arbete som ofta skett i det tysta. På föreningens höstmiddag förärades därför Kerstin med föreningens förtjänsttecken i guld, som andra kvinna. Stina Ljunggren fick sitt förtjänsttecken 2000.
Kerstin blir saknad i föreningen men som tur är finns det en mycket kompetent efterträdare, Doris Högne Rydheim, som tar över sekreterarskapet på det nya året.
Not: Enbart Viktor G Balck har varit sekreterare längre tid än Kerstin. 1899-1924 = 26 år.




