Räkna med ett hett fotbolls-VM, på många sätt

Aktuella idrottsfrågor

Ett stort GRATTIS säger vi förstås till Svensk Fotboll efter avancemanget till VM. Givetvis har några av spelarna fått SCIF:s Idrottssköld: Kristoffer Nordfeldt, Blackebergs gymnasium 2007, Mattias Svanberg, Malmö idrottsgymnasium 2017, Elliot Stroud, Uddevalla gymnasieskola 2021 och Hugo Larsson, Malmö idrottsgymnasium 2023.

Mattias Scanberg och Kristoffer Nordfeldt. Foto: Bildbyrån.

Att spelarna kommer att få det hett om öronen under sommarens fotbolls-VM i USA, Mexico och Kanada råder det inga tvivel om. Men värst bedöms hettan bli för alla fotbollsturister som kommer för att heja fram sina länder.

Sportturism under varma månader innebär en ökad risk för termisk stress, bland annat värmeutmattning och värmeslag. Det konstateras i studien ”Prognoser för termisk stress för sportturister vid FIFA-VM 2026,” publicerad i tidskriften Journal of Biometerology.

Faktum är att risken för termisk stress är högre hos sportturister än för idrottsutövare, enligt tidigare studier. Något som forskare bland annat förklarar med kortare acklimatiseringsperioder och bristande förståelse för hur man motverkar hetta genom exempelvis vätskescheman och lämplig klädsel.

Svenska supportrar i ett mer kylslaget Stockholm 31 mars
Foto: Kenta Jönsson / BILDBYRÅN /

Statistik från amerikanska National Weather Service visar att extremhetta är den ledande väderrelaterade dödsorsaken i USA – inkluderat översvämningar, orkaner och tornados. En spelort som kan bli rejält problematisk ur värmesynpunkt är Miami – som bland annat kommer att vara värd för en kvartsfinal och bronsmatchen under juli månad. Miami har nämligen 60 procent fler riskdagar på nivå 4 – som är en mycket hög nivå – av extremhetta. Sveriges spelorter, Monterrey, Houston och Dallas är ju knappast kända för att vara speciellt kalla i slutet av juni. Packa ned solskyddsmedel, en hatt och påfyllningsbar vätska, rekommenderar vi och forskarna alla sportturister.

Foto: Joel Marklund, Bildbyrån

Sveriges VM-matcher:
Måndag 15 juni 04.00: Sverige–Tunisien – i Monterrey, Mexiko (sänds i SVT)
Arena: Estadio Monterrey, 53 500 åskådare (invigdes 2015)

Lördag 20 juni 19.00: Nederländerna–Sverige – Houston, USA (TV4)
Arena: Houston Stadium, 72 000 åskådare (2002)

Fredag 26 juni 01.00: Japan–Sverige – Dallas, USA (SVT)
Arena: Dallas Stadium, 94 000 åskådare (2009)

Föregående artikel

”Damolympiaden” i Göteborg 100-årsjubilerar! Uppdaterat med film.

Nästa artikel

GLAD PÅSK och Nyhetsbrev

Relaterad inlägg

SCIF gillar att få besök

Aktuella idrottsfrågor, SCIF

Helsingborg värnar idrottshistorian – Malmö packar ner den i lådor

Aktuella idrottsfrågor, Idrottshistoria

Andreasson och Niva – välkommen att anmäla dig nu!

Aktuella idrottsfrågor

Dubbla karriärer och elitidrottssatsning

Aktuella idrottsfrågor