Stina Ljunggrens bro

Idrottsprofiler

Från SCIF:s kansli kan man se gångbron som fått det fina namnet Stina Ljunggrens bro.

En av Sveriges mest meriterade idrottsledare genom tiderna, Stina Ljunggren, tillika styrelsemedlem i SCIF under åren 1979-1997, har fått namnge den gångbro som leder över Lidingövägen till GIH.

Stadsbyggnadsnämnden beslutade för en månad sedan att gå på Lars Epsteins förslag om att ge ett namn till den namnlösa bron. Bron kunde ju inte få ett mer passande namn. Hennes betydelse för svensk idrott och GHI kan inte nog betonas och man kan ju hoppas att alla studenter som passerar bron tänker på Stinas insatser på väg till skolan.

Stina medverkan i svensk idrott sträcker sig från eget deltagande i OS i London 1948 till ett stort engagemang för barn med funktionsnedsättningar och deras möjligheter att vara delaktiga i föreningsidrotten. Här kom hon att engagera sig pedagogiskt och organisatoriskt.

Stina undervisade och arbetade på GIH under åren 1955-1989. Hon var dess högsta chef under 12 år. Under den perioden var hon också med i både SOK´s styrelse och Riksidrottsstyrelsen. Stina avled 2017 i en ålder av 92 år.

I SCIF har Stina spelat en stor roll med ett idogt styrelse- och FU-arbete. 1997 tilldelades hon Prinsens Plakett tillsammans med en annan stor ledare, Arne Ljungqvist. Hon har också fått föreningens förtjänstmedalj i guld.

Föregående artikel

Idrottsföreningen som är en del av världen firar 50 med boksläpp

Nästa artikel

Skolan är viktig för att få ungdomar i rörelse

Relaterad inlägg

Jens möter Ron Clarke

Idrottshistoria, Idrottsprofiler

Ron Clarke såg Pelé, sen blev det världsrekord och snart Walk of Fame

Idrottsprofiler, Walk of Fame

SCIF gratulerar fantastiska Arne, 95!

Idrottsprofiler

Idrottsprofessor Per Renström har avlidit

Idrottsprofiler, Viktor Balcks medalj