Tre nya stenar på Walk of Fame 15 juni

Idrottshistoria, Walk of Fame

På söndag 15 juni 13.00 är det dags att avtäcka tre nya stenar på Stockholms Stadions Walk of Fame.

2022 invigdes Stadion, Walk of Fame, en hyllning till några av de betydelsefulla händelser och prestationer som har gjorts på Stockholms Stadion. Tillsammans med Stockholms stad har Sveriges Centralförening för Idrottens Främjande (SCIF) skapat en inspirerande plats för de som vill veta mer om de publikfester och idrottshändelser som genomförts på arenan.
Varje år läggs ett antal nya stenar ner. I år vid två tillfällen, den 15 juni (se nedan) och den 23 augusti i samband med Finnkampens 100-års jubileum.

– Varje sten representerar en historia, en prestation och en inspiration för kommande generationer, säger Rajne Söderberg, ordförande för SCIF. Vi är stolta över att kunna erbjuda denna plats där både unga och gamla kan samlas och ta del av den vackra och unika Stockholms Stadions historia.

Följande personer och händelser uppmärksammas i år:

  • Erik ”Målarn” Lundqvist – Världsrekord i spjut, 15 augusti 1928
  • Jānis Lūsis – Världsrekord i spjut, 6 juli 1972
  • Steve Backley – Världsrekord i spjut, 2 juli 1990

Vi välkomnar media, idrottsentusiaster och allmänhet att medverka vid söndagens hyllning av tre spjutkastarlegendarer.
Plats:
 Portalen framför Musikhögskolan i korsningen Lidingövögen/Valhallavägen
Tid: Söndag 15 juni 13.00
Program:
 Rajne Söderberg ordförande i SCIF inleder och Jens Lind intervjuar Steve samt Eriks och Jānis söner, därefter avtäckning av stenarna på Lidingövägen.

Läs Anders Borgströms intressanta texter om tre spjutkastare från olika generationer som satt världsrekord på Stockholms Stadion.
Tryck på respektive namn!

Föregående artikel

Arne Ljungqvist del 2 – från aktiv till ledare

Nästa artikel

SCIF och Stadion bjöd på stor fest i helgen

Relaterad inlägg

Signe en långlivad simhoppare

Idrottshistoria

Nya stöd till lokal idrottshistoria

Idrottshistoria, Projektbidrag

Jens möter Ron Clarke

Idrottshistoria, Idrottsprofiler

Ingrid – rekordlöperskan – kommer till Walk of Fame!

Idrottshistoria, Walk of Fame